‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
1166 Stock Available
- Durable plastic construction designed for lasting use
- Built-in hanging hole for easy storage or attaching pen
- Attractive, transparent board material
- Variety of colors allows for visual identification by project or department
$3.74
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40306 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Universal Clipboard
Also Consider
-
Product Code: BSN01860381 Stock Available
-
Product Code: BSN0186137 Stock Available
-
Product Code: BSN01863617 Stock Available
-
Product Code: BSN492661649 Stock Available
-
Product Code: BSN49269291 Stock Available
-
Product Code: OIC8301649 Stock Available
-
Product Code: OIC83063111 Stock Available
-
Product Code: OIC832157 Stock Available
-
Product Code: UNV40302371 Stock Available
-
Product Code: UNV40303438 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD294 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD25 Stock Available
-
Product Code: BSN16508277 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX45 Stock Available
-
Product Code: BSN28554149 Stock Available
-
Product Code: BSN656371589 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD264 Stock Available
-
Product Code: SAU0571315 Stock Available
-
Product Code: SAU2254056 Stock Available
-
Product Code: SAU23540Out of Stock Locally - Call for More Information