- Versatile writing surface for on-the-go
- Secure forms and other important documents with sturdy metal clip
- Spring mechanism on clip for easy access
- Sides lined with Imperial and metric markings for easy measuring
- Durable plastic for lasting use
<
>
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Spring Clip - Plastic - Smoke - 1 Each
Product Code: BSN01861
Product Unit: Each
29 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICBL241AST216 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK788 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CD4878 Stock Available
-
Product Code: NLE1946271181 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA122 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE643 Stock Available
-
Product Code: PAC9203480 Stock Available
-
Product Code: SMC9883356 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 01861 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Spring Clip Plastic Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard provides a stylish, functional way to write when you're on-the-go and working without the convenience of a desk. Sturdy spring clip secures paper and is made of durable metal. Aligned eyelets on the clip make it easy to hang up and store. One long side is screen-printed in Imperial ruler markings in 1/16" up to 11" for handy measurements. The other side has centimeter markings up to 27 cm. Clipboard is made of durable molded plastic for lasting use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Material | Metal |
| Clip Type | Spring Clip |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: BSN01860156 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX13 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX2 Stock Available
-
Product Code: BSN01863730 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX60 Stock Available
-
Product Code: BSN49269295 Stock Available
-
Product Code: OIC8321522 Stock Available
-
Product Code: UNV40302368 Stock Available
-
Product Code: UNV40303667 Stock Available
-
Product Code: UNV403061223 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508304 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX50 Stock Available
-
Product Code: BSN28554159 Stock Available
-
Product Code: BSN65637120 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD20 Stock Available
-
Product Code: OIC83100276 Stock Available
-
Product Code: SAU0571264 Stock Available
-
Product Code: SAU0571388 Stock Available
-
Product Code: SAU2254015 Stock Available
-
Product Code: SAU2354013 Stock Available