- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
<
>
Genuine Joe 10 oz Hot/Cold Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 25/Pack - 40 / Carton
Product Code: GJO58551
Product Unit: CT40
8 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK920 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD14 Stock Available
-
Product Code: CYO5877222579 Stock Available
-
Product Code: CYO6840241028 Stock Available
-
Product Code: GJO1125257 Stock Available
-
Product Code: GJO200001051 Stock Available
-
Product Code: GJO20001150 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE573 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58551 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Pack |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318458 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT22 Stock Available
-
Product Code: GJO10501Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO19050CTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RFPC2001660 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163769 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT16 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SCC412WN20503 Stock Available