‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
8 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
4894 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
$4.34
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19045 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Lids (19052) are sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.6" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: DXE2338PATH25 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS127 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT30 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA21 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD615 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT153 Stock Available
-
Product Code: GJO19045BD978 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN09952CT233 Stock Available
-
Product Code: FOL20629242 Stock Available
-
Product Code: GJO10320991 Stock Available
-
Product Code: GJO240805405 Stock Available
-
Product Code: ITD10152133 Stock Available
-
Product Code: NES157827 Stock Available
-
Product Code: NES357752386 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO103181241 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT60 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD2728 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD726 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001684 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163727 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT6 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN09952CT233 Stock Available
-
Product Code: FOL20629242 Stock Available
-
Product Code: GJO10320991 Stock Available
-
Product Code: GJO240805405 Stock Available
-
Product Code: ITD10152133 Stock Available
-
Product Code: NES157827 Stock Available
-
Product Code: NES357752386 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available