‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket
7.13 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Blue, White - 1 Each
189 Stock Available
- Low-profile design for easy storage
- Ideal for classroom, office, commercial and institutional use
- Universal recycle logo
- Blue color-coding for recycling
$5.76
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 57257 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket |
| Marketing Information | Ideal for classroom, office, commercial and institutional use, recycling wastebasket offers a way to store your recycling deskside until it can be routed to official storage areas. Save yourself from the clutter with this convenient drop that is short enough to slide under desk and out of sight. Low-profile design features the universal recycle logo for easy identification. Wastebasket holds 28-1/2" quarts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket |
Product Information
| Capacity | 7.13 gal |
| Shape | Rectangular |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 15" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Genuine Joe 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket
From the Manufacturer
Also Consider
-
7.13 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Blue, White - 12 / CartonProduct Code: GJO57257CT14 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAGPM428Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BOSHP1250 Stock Available
-
Product Code: BSN04467202 Stock Available
-
Product Code: BSN099535043 Stock Available
-
Product Code: BSN099571341 Stock Available
-
Product Code: GJO261002064 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT1644 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM428Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BOSHP1250 Stock Available
-
Product Code: BSN04467202 Stock Available
-
Product Code: BSN099535043 Stock Available
-
Product Code: BSN099571341 Stock Available
-
Product Code: GJO261002064 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT1644 Stock Available