‹ Prev
Next ›
Bostitch 3-hole Punch
3 Punch Head(s) - 12 Sheet - 9/32" Punch Size - Steel, Rubber - 2.5" Width x 10.6" Depth x 1.7" Height - Silver, Black
50 Stock Available
- Precision steel punch heads pierce through 12 sheets for bulk punching
- All-metal construction offers high-quality performance and durability
- Easy-clean tray catches waste to keep a clean work environment
- Rubber base prevents slippage for safe, consistent operation
- Perfect for keeping in open office areas, classrooms and more
$18.09
Product Details
General Information
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Manufacturer Part Number | HP12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stanleyblackanddecker.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Name | 3-hole Punch |
| Marketing Information | Classic, three-hole punch easily punches through 12 sheets of paper at a time. Durable metal delivers long-lasting use. Nonslip rubber base keeps it stable during use. Precision steel punch heads slice through paper stacks with ease. This hole puncher is an essential office accessory that will last for years to come. Compact design lets you take it anywhere. Easy-clean tray catches paper chips and can be easily emptied into your wastebasket. Use it to maintain a clean work environment at all times. Metal hole punch offers a standard three-hole configuration with 9/32" diameter holes. This sleek, three-hole punch is a must-have for any classroom, office or home. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Hole Punch |
Product Information
| Number of Punch Heads | 3 |
| Paper Punch Capacity | 12 Sheet |
| Punch Size | 9/32" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 10.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 7 Year |
Overview
Bostitch 3-hole Punch
Also Consider
-
Product Code: ACI21016 Stock Available
-
Product Code: ACI21036 Stock Available
-
Product Code: ACI210512 Stock Available
-
Product Code: ACI218829 Stock Available
-
Product Code: SWI7401517 Stock Available
-
Product Code: SWI7402042 Stock Available
-
Product Code: SWI7403728 Stock Available
-
Product Code: SWI7406324 Stock Available
-
Product Code: SWI74134182 Stock Available
-
Product Code: UNV7432331 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AAGPM428Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN65365599 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: MMM6355AU124 Stock Available
-
Product Code: MMMDH340MB23 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SWI405011040 Stock Available
-
Product Code: SWI74701173 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AAGPM428Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN65365599 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: MMM6355AU124 Stock Available
-
Product Code: MMMDH340MB23 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SWI405011040 Stock Available
-
Product Code: SWI74701173 Stock Available