‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 5 oz Transparent Beverage Cups
5 fl oz - Clear - Plastic - Beverage - 100/Bag - 25 / Carton
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Smooth rim provides enjoyable sipping experience
- Ridged sidewall creates slip-resistant surface for improved grip
- Disposable material allows quick cleanup after use
- Perfect for daily use, picnics, special events and more
- Designed for cold applications only
Select Product Options
Volume Capacity: 5 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Carton
$99.69
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 10500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 5 oz Transparent Beverage Cups |
| Marketing Information | Transparent cup provides a practical way to serve cold, refreshing beverages to your guests, employees, customers and more. Smooth rim provides a satisfying sipping experience and is rolled to enhance the strength of the sidewall. Ridged exterior creates a slip-resistant surface to prevent accidental spills and messes as condensation collects. Disposable design allows quick, easy cleanup after each use. Cold cup is perfect for daily use, company gatherings, picnics, special events and more. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Bag |
| Volume Capacity | 5 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.6" |
| Diameter | 2.8" |
Miscellaneous
| Additional Information | Compatible With Rubbermaid Commercial 5-Gallon Water Cooler |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED 1 YR |
Overview
Genuine Joe 5 oz Transparent Beverage Cups
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: DXE5338CDWROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO10316CT82 Stock Available
-
Product Code: GJO103181241 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT60 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001684 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163727 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT6 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC378SI0041CT3 Stock Available