- Sturdy construction safely holds hot beverages for on-the-go enjoyment
- Smooth rim provides enjoyable sipping experience
- Disposable material allows quick cleanup after use
- Perfect for serving coffee, tea, hot chocolate and more
<
>
Genuine Joe 8 oz Hot Beverage Cups
8 fl oz - Assorted - Paper - Hot Chocolate, Cappuccino, Tea, Coffee, Beverage - 50/Pack - 20 / Carton
Product Code: GJO10316CT
Product Unit: CT20
60 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 20 / Carton
Also Consider
-
Product Code: BSN375013526 Stock Available
-
Product Code: COS09145940 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911193 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92617 Stock Available
-
Product Code: GJO304051932 Stock Available
-
Product Code: PIL310055 Stock Available
-
Product Code: PIL31020439 Stock Available
-
Product Code: PIL3102929 Stock Available
-
Product Code: RAC9412125 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 10316CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Hot Beverage Cups |
| Marketing Information | Paper cup features a sturdy, rigid construction to keep your favorite hot beverages contained until the very last sip. Smooth rim provides a satisfying sipping experience and is rolled to enhance the strength of the sidewall. Disposable design allows quick, easy cleanup after each use. 8 oz. hot cup is perfect for coffee, tea, hot chocolate, cappuccino and more. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Print Availability | Preprinted |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Paper |
| Height | 10.4" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 7.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited warranty. |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT145 Stock Available
-
Product Code: GJO10317157 Stock Available
-
Product Code: GJO10317CT7 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT23 Stock Available
-
Product Code: GJO1050215 Stock Available
-
Product Code: GJO11251333 Stock Available
-
Product Code: GJO25251Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RFPC2163773 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT17 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTOut of Stock Locally - Call for More Information