- Fast cleanup of tough jobs
- Removes tough, baked-on messes 50% faster than other like sponges
- Sanitize in the dishwasher and reuse
- Great for the kitchen, garage and outdoors
<
>
Scotch-Brite Heavy-Duty Scrub Sponges
2.8" Height x 4.5" Width x 4.5" Length x 590 mil Thickness - 3 / Pack - Yellow, Green
Product Code: MMMHD3
Product Unit: PK3
297 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN3295371505 Stock Available
-
Product Code: BSN3655039314 Stock Available
-
Product Code: BSN366123527 Stock Available
-
Product Code: BSN3666510 Stock Available
-
Product Code: BSN6536434880 Stock Available
-
Product Code: HAM1050152275 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: SMC18760141 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | HD-3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Heavy-Duty Scrub Sponges |
| Marketing Information | Heavy-Duty Scrub Sponge is designed to provide fast cleanups of tough jobs. Scrub sponge quickly removes tough, baked-on messes. Sponge is shaped to fit comfortably in the hand. It is great for use in the kitchen, garage and outdoors. You can also sanitize it in your dishwasher and reuse. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Thickness | 590 mil |
| Length | 4.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: CLO91028CT31 Stock Available
-
Product Code: FHP169431112 Stock Available
-
Product Code: GJO18389100 Stock Available
-
Product Code: IMP7130P8 Stock Available
-
Product Code: IMP7130PCT1 Stock Available
-
Product Code: MMM203064127 Stock Available
-
Product Code: MMM30306425 Stock Available
-
Product Code: MMM429588 Stock Available
-
Product Code: MMM5266Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM5295390 Stock Available