‹ Prev
Next ›
Solo 3 oz Treated Paper Water Cups
3 fl oz - White - Paper - Water - 100/Pack - 50 / Carton
63 Stock Available
- For cold or room-temperature beverages
- Flat-bottom design so it sits easily
- Superior rigidity
- Compostable in a commercial compost facility
Select Product Options
Packaged Quantity: 50 / Carton
$344.33
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 442050CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Bare |
| Product Name | 3 oz Treated Paper Water Cups |
| Marketing Information |
Pre-treated paper cups offer superior rigidity for holding your drinking water. Cups are compostable in a commercial compost facility and made with at least 50 percent renewable resources. Rolled rim gives rigidity to the cup. |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Pack |
| Volume Capacity | 3 fl oz |
| Application/Usage | Water |
| Features | Dry Wax Treated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 2.4" |
| Diameter | 2.2" |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatibility:
|
| Certifications & Standards | ASTM D6868 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Solo 3 oz Treated Paper Water Cups
Alternative Products
-
Product Code: DXE5338CDWROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO103161669 Stock Available
-
Product Code: GJO10316CT82 Stock Available
-
Product Code: GJO10317CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO103181221 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT59 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD2724 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD726 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001684 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT6 Stock Available