‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 12 oz Insulated Foam Cups
12 fl oz - White - Foam - Coffee, Soft Drink, Hot Cider, Hot Chocolate, Juice, Cappuccino, Tea, Cold Drink - 25/Bag - 40 / Carton
304 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
$79.63
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 12J12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 12 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 12 oz. cups can be used with Dart 12SL (translucent with straw slot), 12UL (white with sip thru), 12CLR (clear with no vent), 12FTL (white with Lift n' Lock), 12FTLS (translucent with Lift n' Lock and straw slot), 12EL (white for cappuccino) and 12HDLC (clear with dome). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Insulation | Styrofoam |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 4.4" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart J Cup 12 oz Insulated Foam Cups
Also Consider
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36660154 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: GJO0239036 Stock Available
-
Product Code: GJO56250826 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36660154 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: GJO0239036 Stock Available
-
Product Code: GJO56250826 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available