‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - Round - White - Styrofoam - Coffee, Cappuccino, Hot Chocolate, Tea, Hot Cider, Juice, Smoothie, Soda, Soft Drink, Water - 25 / Bag
74 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Bag
$2.31
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. |
| Packaged Quantity | 25 / Bag |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Shape | Round |
| Insulation | Foam |
| Print Availability | Customizable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Styrofoam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: DXE5342DX4558 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09WCT188 Stock Available
-
Product Code: ITD10152133 Stock Available
-
Product Code: KCC214001843 Stock Available
-
Product Code: KCC414823834 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMC9800708819 Stock Available
-
Product Code: SMU50150308 Stock Available
-
Product Code: SNH2000251377 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: DXE2342PATHCT11 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO6CT121 Stock Available
-
Product Code: GJO103181241 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT60 Stock Available
-
Product Code: GJO1050152 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT19 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001684 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163727 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXE5342DX4558 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09WCT188 Stock Available
-
Product Code: ITD10152133 Stock Available
-
Product Code: KCC214001843 Stock Available
-
Product Code: KCC414823834 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMC9800708819 Stock Available
-
Product Code: SMU50150308 Stock Available
-
Product Code: SNH2000251377 Stock Available