‹ Prev
Next ›
Dixie Pathways 8 oz Paper Hot Cups By GP Pro
8 fl oz - White - Paper - Hot Drink, Beverage - 25 / Pack
127 Stock Available
- Polylined to protect against soak-through and offer durable sidewall strength
- Ideal for hot samples and espresso drinks
- Eye-catching nature design
- Space-saving, smaller case size replaces traditional sleeves
- Lids are sold separately
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Pack
$4.83
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 2338WS |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie |
| Product Line | Pathways |
| Product Name | Pathways 8 oz Paper Hot Cups By GP Pro |
| Marketing Information |
Bring a contemporary look to your hot beverage service with paper cups featuring the eye-catching, Pathways design that is based on nature's beauty. Ideal for samples and espresso drinks. Cups are polylined to protect against soak-through and offer durable sidewall strength. The WiseSize product offering provides a packaging solution for efficiency in your business. Hot cups are commercially compostable in commercial composting facilities. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Print Availability | Preprinted |
| Closure Component | Lid |
| Application/Usage |
|
| Features | Soak Proof |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 11.1" |
| Width | 12.8" |
| Length | 15.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Dixie Pathways 8 oz Paper Hot Cups By GP Pro
Also Consider
-
Product Code: DXE2338PATH25 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT30 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA21 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD615 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT153 Stock Available
-
Product Code: GJO190454894 Stock Available
-
Product Code: GJO19045BD978 Stock Available
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO103181241 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT60 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD2728 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD726 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001684 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163727 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT6 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available