‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 8 oz Insulated Foam Cups
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Cappuccino, Tea, Hot Chocolate, Hot Cider, Juice, Soft Drink - 25/Pack - 40 / Carton
25 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
$72.13
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8J8CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 8 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Small drink cups are ideal for coffee, cappuccino, tea, hot chocolate, hot cider, juice and soft drinks. Compatible lids are not included. These 8 oz. cups can be used with Dart 8JL (white with vent), 8SL (translucent with straw slot), 8UL (white with sip thru), 8FTL (white with Lift n' Lock), 8EL (white for cappuccino) and 8ELBK (black for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Pack |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Insulation | Foam |
| Application/Usage |
|
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.5" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Additional Information | Compatible With San Jamar 4-10 oz. Foam Cup Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart J Cup 8 oz Insulated Foam Cups
Also Consider
-
Product Code: DXE2338PATH25 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS127 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT30 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA21 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD615 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT153 Stock Available
-
Product Code: GJO190454894 Stock Available
-
Product Code: GJO19045BD978 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAGPM128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE536676 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10612 Stock Available
-
Product Code: NES55882CT368 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C758 Stock Available
-
Product Code: PEN50HBBX61 Stock Available
-
Product Code: PFX15213PIN27 Stock Available
-
Product Code: SAN25005241 Stock Available
-
Product Code: SAN25026B2076 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO103181241 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT60 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD2728 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD726 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001684 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163727 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT6 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE536676 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10612 Stock Available
-
Product Code: NES55882CT368 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C758 Stock Available
-
Product Code: PEN50HBBX61 Stock Available
-
Product Code: PFX15213PIN27 Stock Available
-
Product Code: SAN25005241 Stock Available
-
Product Code: SAN25026B2076 Stock Available