‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite No Scratch Scrub Sponges
2.8" Height x 4.5" Width x 4.5" Length x 590 mil Thickness - 3 / Pack - Blue
273 Stock Available
- Cleans tough messes fast without scratching
- Wavy shape fits comfortably in your hand
- 2-4/5"W x 4-1/2"L
$5.14
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | MP-3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | No Scratch Scrub Sponges |
| Marketing Information | Multipurpose scrub sponge cleans tough messes fast without scratching. Use the nonscratch sponge to clean cookware, countertops or any other surface with a finish you don't want to scratch. Wavy shape fits comfortably in your hand. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features | Easy Grip |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Thickness | 590 mil |
| Length | 4.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
Scotch-Brite No Scratch Scrub Sponges
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK6866 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BRI900013453 Stock Available
-
Product Code: BSN157886336 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: CPC1446785038 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: GJO10431544 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: CLO91017CT1 Stock Available
-
Product Code: CLO91028CT59 Stock Available
-
Product Code: GJO1838992 Stock Available
-
Product Code: IMP7130P8 Stock Available
-
Product Code: MMM203064178 Stock Available
-
Product Code: MMM30306456 Stock Available
-
Product Code: MMM426336 Stock Available
-
Product Code: MMM4295141 Stock Available
-
Product Code: MMM5295567 Stock Available
-
Product Code: MMMHD3551 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK6866 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BRI900013453 Stock Available
-
Product Code: BSN157886336 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: CPC1446785038 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: GJO10431544 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available