‹ Prev
Next ›
Sparco Wirebound Notebook
70 Sheets - Wire Bound - College Ruled Front Ruling - Unruled Margin - 16 lb Basis Weight - 8" x 10 1/2" Sheet Size - Assorted Paper - Assorted Chipboard Cover - Subject, Stiff-cover, Stiff-back, Perforated, Hole-punched - 1 Each
11439 Stock Available
- Sheets perforated for easy tear-out
- Wire binding with a stiff chipboard cover and back
- 3-hole punched so it's ready for a standard 3-ring binder
- 1-subject to enhance focus
Select Product Options
Number of Sheets: 70
$1.91
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 83253 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | Wirebound Notebook |
| Marketing Information | Wire-bound, one-subject notebook features a stiff cover and back. Bright-white sheets are college-ruled in blue lines with 1-1/4" left margin in red and offer a 16 lb. weight. Each sheet is perforated for easy tear-out. Notebook is three-hole punched so it's ready for storage or transport in a standard three-ring binder. Notebook contains 70 sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Color | Assorted |
| Sheet Size | 8" x 10 1/2" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Rule Type | Unruled |
| Cover Color | Assorted |
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Type | Wire Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | Possible Cover Colors: Yellow, Green, Red or Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
Sparco Wirebound Notebook
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE111112110 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: EVEE95FP863 Stock Available
-
Product Code: EVEEN22221 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010318 Stock Available
-
Product Code: GMT196924341 Stock Available
-
Product Code: PGC71693189 Stock Available
-
Product Code: QUA46071193 Stock Available
-
Product Code: SAN2096149138 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159800 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA450048273 Stock Available
-
Product Code: MEA7245687 Stock Available
-
Product Code: MEA8400291262 Stock Available
-
Product Code: MEA840029A355 Stock Available
-
Product Code: MEA840030194 Stock Available
-
Product Code: ROA11186CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE111112110 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: EVEE95FP863 Stock Available
-
Product Code: EVEEN22221 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010318 Stock Available
-
Product Code: GMT196924341 Stock Available
-
Product Code: PGC71693189 Stock Available
-
Product Code: QUA46071193 Stock Available
-
Product Code: SAN2096149138 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159800 Stock Available