‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
1 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
$91.61
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 10 oz. cups can be used with Dart 10JL (white with vent), 10SL (translucent with straw slot), 10UL (white with sip-thru), 10FTL (white with Lift n' Lock) and 10EL (white for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
Also Consider
-
Product Code: DXE2340PATHCT15 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX801 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WAOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO11256BD2724 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT680 Stock Available
-
Product Code: GJO19046510 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD101 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT25 Stock Available
-
Product Code: GJO58232Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO58232CTOut of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: DCC6J683 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH1205 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WS462 Stock Available
-
Product Code: GJO240805396 Stock Available
-
Product Code: GJO30400280 Stock Available
-
Product Code: SMC928018 Stock Available
-
Product Code: SMC990004981Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SOL46902303 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO103181221 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT59 Stock Available
-
Product Code: GJO1050152 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT19 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001684 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163727 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT6 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DCC6J683 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH1205 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WS462 Stock Available
-
Product Code: GJO240805396 Stock Available
-
Product Code: GJO30400280 Stock Available
-
Product Code: SMC928018 Stock Available
-
Product Code: SMC990004981Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SOL46902303 Stock Available